Za pomocą nowoczesnych sterowników używanych do zarządzania maszynami i instalacjami można zautomatyzować procesy. Jakie zastosowanie mają sterowniki PLC? Jakie są główne zalety związane z ich wykorzystaniem?

Jak działają sterowniki PLC?

PLC to skrót odnoszący się do sterowników swobodnie programowalnych. Oznacza to, że można zaprogramować ich działanie tak, aby wykonywały one konkretne czynności w pętli.

Sterowniki PLC pozwalają na prowadzenie czynności w połączeniu z innymi urządzeniami odpowiedzialnymi za zbieranie danych oraz urządzeniami wykonawczymi, którymi sterowniki te zarządzają.

Wobec tego wtedy, gdy do sterownika przekazywana jest określona informacja, na przykład z czujnika, wtedy prowadzi on określone, zaprogramowane w nim wcześniej czynności, na przykład zmienia parametry pracy konkretnego urządzenia.

W porównaniu do prostszych sterowników sterowniki PLC pozwalają na prowadzenie wielu rodzajów procesów, między innymi mogą być one używane podczas analizowania danych, ich przesyłania, zarządzania maszynami czy do obsługi instalacji. Właśnie dlatego znalazły one bardzo szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle.

Gdzie stosuje się sterowniki PLC?

Ze względu na swoje szerokie przeznaczenie sterowniki PLC wykorzystywane są obecnie w wielu zakładach, między innymi podczas prowadzenia procesów technologicznych, produkcyjnych, kontrolnych.

Są one ważnym elementem automatyki przemysłowej, ponieważ dzięki nim można zautomatyzować pracę wielu urządzeń oraz instalacji. W tym przypadku sterownik może być zaprogramowany tak, aby wyręczać pracownika w prowadzeniu określonych czynności.

Sterowniki te odgrywają również ważną funkcję w przypadku alarmowania, na przykład mogą być one wykorzystane do ostrzegania o przekroczonych normach.

Wykorzystuje się je między innymi w zakładach energetycznych, chemicznych, farmaceutycznych, spożywczych, motoryzacyjnych, kosmetycznych, a także w gospodarce komunalnej, a to jedynie kilka przykładowych zastosowań.

Zalety sterowników PLC – dlaczego warto z nich korzystać?

Ze względu na swój sposób działania sterowniki PLC mają bardzo szerokie przeznaczenie i jednocześnie dużo zalet. Dlaczego warto zdecydować się na tego typu oprzyrządowanie do zakładu pracy?

Możliwość swobodnego programowania

Sterowniki te mogą być zaprogramowane dowolnie, zależnie od rodzaju prowadzonych procesów. Oznacza to, że dzięki nim można prowadzić wiele typów czynności, także odpowiadających konkretnym procedurom odbywającym się w firmach.

Proste programowanie

Atutem, jaki wyróżnia sterowniki PLC, jest ich bardzo proste programowanie, ponieważ wykorzystuje się do tego celu aplikacje wykorzystujące proste w obsłudze narzędzia. Wobec tego osoba odpowiedzialna za programowanie sterowników PLC nie musi posiadać wiedzy w zakresie używania języków programistycznych.

Szerokie zastosowanie

Kolejnym atutem sterowników jest ich rozległe zastosowanie, więc mogą być one dopasowane do potrzeb różnych zakładów pracy.

Możliwość obsługi online

Nowoczesne sterowniki PLC mogą być również zarządzane za pomocą internetu, na przykład w celu prowadzenia procesów kontrolnych czy naprawczych.

Komentarze

Dodaj komentarz