Wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych nie musi być czasochłonne. Aby przyspieszyć prace, wykorzystuje się technikę tynkowania maszynowego. Jak nakłada się tynki maszynowe? Sprawdź opis krok po kroku!

Czym są tynki maszynowe?

Termin tynków maszynowych nie odnosi się do żadnego konkretnego typu tynku, ale do jego sposobu nakładania. Do ich wykonania wykorzystuje się agregaty tynkarskie – maszyny, które pozwalają na przygotowanie zaprawy tynkarskiej oraz naniesienie ją na powierzchnię.

Tynkowanie maszynowe odbywa się poprzez natrysk tynków na powierzchnię, dlatego też nie muszą być one nakładane ręcznie. To powoduje, że prace mogą przebiegać wtedy nie tylko szybciej, ale również wydajniej i efektywniej. Gotowe tynki maszynowe cechują się także lepszą jakością od tych nakładanych tradycyjną techniką.

Agregaty tynkarskie mogą pomóc w wykonaniu wielu typów tynków:

  • wapienno-cementowe
  • wapienne
  • gipsowo-wapienne
  • gipsowe
  • tłumiące

Jak działają agregaty tynkarskie?

Urządzenia jak agregaty tynkarskie służą do przygotowywania mieszanek z suchych zapraw (wybrane współpracują też z gotowymi zaprawami), a następnie używane są one do nakładania ich na powierzchnie. Wymieszana zaprawa tłoczona jest wężem bezpośrednio do lancy, którą trzyma pracownik.

Agregaty mogą mieć również szersze zastosowanie poza samym tynkowaniem, na przykład agregat tynkarski firmy firmy Małek sprawdzają się również przy przygotowywaniu wylewek samopoziomujących, zapraw cementowych, zbrojeniowych czy klejowych.

Tynkowanie maszynowe – krok po kroku

Aby uzyskać odpowiedni efekt, tynkowanie maszynowe powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta agregatu oraz tynku maszynowego.

Przygotowanie powierzchni

Pierwszym krokiem w tynkowaniu maszynowym jest właściwe przygotowanie powierzchni, która ma być poddana pracom. W tym celu należy przede wszystkim usunąć z nich wszelkiego rodzaju zabrudzenia jak kurz, resztki materiałów, tłuste plamy. Stalowe elementy należy zabezpieczyć farbą o właściwościach antykorozyjnych.

Gruntowanie powierzchni

Gdy tynki trzymały się na powierzchniach stabilnie, ważne jest ich wcześniejsze zagruntowanie. Do tego celu stosowane są odpowiednie preparaty gruntujące, najczęściej nanoszone za pomocą wałków.

Osadzenie narożników

Gotowe narożniki umieszczane są na rogach ścian. W przypadku otworów drzwiowych wykorzystuje się deski.

Tynkowanie

Do agregatu tynkarskiego należy wsypać materiał, a następnie przygotować zaprawę. Tynk nanoszony jest na powierzchnię równymi, jednostajnymi ruchami.

Ściąganie tynku

Następnie ściągany jest nadmiar tynku. Do tego celu stosowane są łaty typu H.

Wyrównanie powierzchni

Gdy okazało się, że po tynkowaniu pozostały jeszcze powierzchnie, gdzie materiału jest zbyt mało, należy je uzupełnić, a następnie ściągnąć nadmiar za pomocą łaty.

Wykończenie

Komentarze

Dodaj komentarz