Każdy, kto posiada dostęp do Internetu, wiedział, że dwa lata temu włosi wystawiali domy na sprzedaż za symboliczną kwotę w wysokości 1 euro. Oferta wtedy dotyczyła 16 nieruchomości, a zainteresowanych kupnem było aż 77 tysięcy osób lub rodzin z całego świata. Dziś ponownie władze miasteczka Sambuca na pięknej Sycylii wystawiają kolejne domy na sprzedaż, tym razem jest ich 20, a ich cena wynosi tyle, ile dobra espresso w kawiarni, czyli 2 euro.

Włoskie domy za bezcen

Dwa lata temu na całym świecie zrobiło się bardzo głośno o niezwykłej inicjatywie pewnego włoskiego miasteczka. Opustoszałe, niszczejące i wymagające remontu budynki zostały wystawione na sprzedaż w cenie 1 euro. Celem działania władz miasta było odrodzenia miasteczka, które niegdyś tętniło życiem i przyciągało mnóstwo turystów. Niestety, wielu mieszkańców wyprowadziło się na stałe z tej miejscowości. Władze postanowiły zatem przyciągnąć nowe osoby, które przywróciły by dawną świetność. Zainteresowanie domami przerosło wszelkie oczekiwania lokalnych władz. Inicjatywa odniosła ogromny sukces. Dziś lokalna administracja postanowiła na kolejną wyprzedaż, tym razem na cenę 2 euro. Dwa lata temu najwięcej spośród 77 tysięcy zgłoszeń pochodziła ze Stanów Zjednoczonych.

Kolejne domy na sprzedaż

Obecnie władze włoskiego Sambuca di Sicilia oferują 20 budynków w starej dzielnicy arabskiej. Warto zauważyć, że ta urocza miejscowość zwyciężyła w plebiscycie na najpiękniejsze miasteczko we Włoszech w konkursie w 2016 roku, które organizuje każdego roku krajowa telewizja RAI.

Sambuca na Sycylii – co to za miejscowość?

Ta niewielka, ale jednocześnie niezwykle piękna miejscowość liczy jedynie 6 tysięcy mieszkańców i jest położona niedaleko znacznie bardziej znanego Agrigento. Powstała już w IX wieku i została założona przez Arabów, którzy w tamtym czasie przybyli na Sycylię. Pierwotnie Sambuca nosiła nazwę Zabuth od imienia emira, za czasów które powstał tam zamek. To idealne miejsce nie tylko dla miłośników morza i pięknych krajobrazów, ale również i fanów historii i dawnej architektury. W miasteczku znajdują się bowiem ruiny budynków i murów niemal na każdym kroku. Ponadto jest to architektura w tym kraju wyjątkowo, gdyż pochodzi z Bliskiego Wschodu. Arabowie żyli w tej okolicy do XIII wieku, następnie teren przejęło wojsko króla Fryderyka II, który rządził na Sycylii. Ówcześni mieszkańcy zginęli lub zostali zmuszeni by zmienić wiarę na chrześcijaństwo. W kolejnych wiekach Sambuca stała się popularna dzięki produkcji wina, oliwy, a także uprawom migdałów i pistacji. Miejscowość ta słynie nie tylko ze swej historii, ale również i z zabytków. Znajduje się tam 20 pięknych i starych kościołów, a także teren wykopalisk archeologicznych, które przyciągają miłośników dawnych czasów.

Efekt sprzedaży domów za kawę

Jaki efekt przyniosła Sambuce sprzedaż nieużywanych od dawna domów za 1 euro? Miasteczko nie tylko przyciągnęło nowych mieszkańców, ale i liczne grono turystów. Ponadto lokalne firmy remontowe otrzymały lukratywne zlecenia.

Komentarze

Dodaj komentarz