Zaopatrzenie pracowników w odzież roboczą jest niezbędne wtedy, gdy ich własne ubrania mogą się zabrudzić lub zniszczyć. Co wybrać?

Pracodawca musi zapewnić pracownikom odzież roboczą w określonych sytuacjach, gdy ich własna odzież może być zabrudzona lub zniszczona podczas pracy. Wówczas najczęściej stosowana jest odpowiednia odzież robocza BHP. Asortyment jest spory, dlatego bardzo często pojawiają się także wątpliwości co do jej wyboru. Aby znaleźć odpowiednie ubrania, należy uwzględnić kilka ważnych kwestii.

Czym powinna cechować się odzież robocza?

Odpowiednia odzież robocza BHP musi spełniać kilka ważnych wymogów, aby praca w niej była komfortowa i bezpieczna.

Przede wszystkim ubrania te muszą charakteryzować się odpowiednim krojem, aby zapewniać wygodę ruchów i nie krępować ich podczas pracy. Dodatkowym plusem są praktyczne kieszenie oraz inne detale ułatwiające przechowywanie, które mogą przydać się w pracy.

Powinny być one również wykonane z wyższej jakości materiałów, aby nie były narażone na szybkie zniszczenie się podczas realizowania obowiązków firmowych – także w trudnych warunkach.

Również odzież robocza BHP musi być dopasowana do warunków, w których wykonywana jest praca. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy pracownicy pracują na zewnątrz. Właśnie dlatego odzież ta często dzielona jest na dwie kategorie – letnią oraz zimową.

Pod uwagę trzeba wziąć także odpowiednie rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo odzieży dla pracowników, na przykład elementy odblaskowe.

Ponadto wielu pracodawców decyduje się na zakupienie ubrań roboczych z logo. Wydrukowane albo wyhaftowane logo pozwala na skuteczne promowanie firmy i dzięki temu wspiera jej działania marketingowe.

Jak dobrać ubrania robocze dla pracowników?

W przepisach nie znajdują się dokładne informacje o tym, jaka odzież robocza BHP powinna być stosowana na każdym stanowisku. Wobec tego pracodawca, najlepiej z pracownikami, powinni dobrać ją we własnym zakresie.

Najlepiej dobierać ubrania robocze, uwzględniając:

  • rodzaj stanowiska pracy
  • warunki pogodowe
  • ryzyko zniszczenia odzieży na stanowisku
  • używane na stanowisku narzędzia, urządzenia
  • zagrożenia występujące na stanowisku pracy
  • potrzebne rozmiary odzieży

W doborze właściwych ubrań mogą także pomóc specjaliści w dziedzinie BHP, którzy doradzą, jaka odzież będzie wtedy sprawdzała się najlepiej, aby pracownicy mogli realizować swoje obowiązki bezpiecznie i komfortowo.

Warto też pamiętać o tym, że odzież robocza BHP powinna być uzupełniona o odpowiednie obuwie, a także o inne środki ochrony osobistej, na przykład rękawice, czapki, okulary lub gogle. Wtedy pracownicy mogą pracować jeszcze bezpieczniej.

Gdzie kupować ubrania robocze dla pracowników?

Ubrania robocze są obecnie oferowane w wielu sklepach funkcjonujących stacjonarnie oraz internetowo.

Najczęściej odzież robocza BHP kupowana jest w sklepach BHP, które oferują dostęp do produktów od różnych marek. Można wtedy łatwo zapoznać się z dostępnymi opcjami i dobrać odzież. Szeroki asortyment odzieży czeka także w sklepach prowadzonych przez producentów.

Gdy odzież ma być dodatkowo opatrzona logo firmy, warto zwrócić uwagę na dostępność tego typu usługi.

Ile kosztuje odzież robocza BHP?

Koszty związane z zakupem ubrań roboczych zależne są od wielu czynników, w tym od jej producenta, zastosowanych materiałów oraz rozwiązań technicznych.

 

Komentarze

Dodaj komentarz