Siłowniki to sprzęt o szerokim zastosowaniu, który spotykany jest w różnych obszarach przemysłu. Stosowany jest też w automatyzacji zaworów.

Automatyzacja prac niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego obecnie na taką inwestycję decyduje się coraz więcej właścicieli przedsiębiorstw. Za pomocą odpowiednio zaprojektowanych i połączonych ze sobą elementów możliwe jest uzyskanie skutecznie działającego, zautomatyzowanego systemu, który wyręcza pracowników i wspomaga ich pracę. Do elementów usprawniających realizację codziennych czynności zaliczają się mocne siłowniki obrotowe stosowane do zaworów. Co warto o nich wiedzieć? 

Siłownika – o urządzeniu

Pod pojęciem siłowników znajdują się urządzenia wykonawcze, w których dochodzi do zmiany energii czynnika roboczego w energię mechaniczną, na przykład ruchu postępowego, kątowego czy krzywoliniowego. Ruch ten określany jest jako skok.

W użyciu znajdują się różne siłowniki, do których zaliczają się trzy główne warianty pod kątem swojego medium roboczego – to siłowniki elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne. 

Dobór odpowiedniego siłownika pozwala na prowadzenie różnych prac, między innymi w przesyle, produkcji. Siłownik może być obsługiwany po naciśnięciu przycisku, ale może być on również zautomatyzowany, a dzięki temu jego działanie może odbywać się samoczynnie, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki.

Siłowniki w automatyzacji

Ciekawą dziedzinę techniki stanowią siłowniki stosowane w automatyzacji. Dzisiaj rozwiązania w tym właśnie zakresie wybierane są coraz częściej, ponieważ automatyzacja oznacza większą efektywność prac.

W układach automatyki siłowniki pozwalają na obsługę instalacji i urządzeń. Za ich pomocą można efektywnie realizować prace zgodnie z harmonogramem. Mogą również współpracować z zestawem czujników – poprzez zebranie informacji o instalacji albo urządzenia sterują elementami wykonawczymi, w tym siłownikami.

Dobór siłowników jest indywidualny – stosowane są między innymi mocne siłowniki obrotowe, które zaliczają się do kategorii pneumatycznych, ale również siłowniki elektryczne. Mogą być precyzyjnie dopasowane do konkretnego miejsca pracy, na przykład pod kątem ruchu w określonym zakresie, materiałów wykonania, sposobu działania. 

Automatyzacja zaworów z siłownikami

Siłowniki wykorzystywane są również do automatyzacji zaworów. Służą wtedy do obsługi zaworów różnych typów, na przykład kulowych albo motylowych. Najczęściej wykorzystywane są do tego celu mocne siłowniki obrotowe, które potrafią uzyskać moment obrotowy wynoszący nawet do 6,500 Nm.

Siłowniki obrotowe pozwalają na automatyzację zaworów w szerokim zakresie. Obsługa może odbywać się także bardzo precyzyjnie, na przykład o 1/4 obrotu. Mogą dzięki temu sprawdzić się również w tych instalacjach, w których bardzo ważna jest dokładność przesyłanych mediów.

Dla jeszcze efektywniejszego działania siłowniki są wyposażone w dwustronne ograniczniki ruchu, które pozwalają również na dostosowanie parametrów ruchu w określonym zakresie.

Sprzedaż siłowników obrotowych

Firmy chcące wykorzystać mocne siłowniki obrotowe w instalacjach automatyki mogą obecnie zakupić je w wielu różnych sklepach. Najlepiej zdecydować się na sprawdzone rozwiązania, aby mieć pewność, że siłownik posłuży na długi czas.

Z dostępnymi wariantami siłowników stosowanych w automatyce można zapoznać się już teraz online. Producenci udostępniają dokładne informacje na temat swojego asortymentu. Można liczyć też na kompleksową pomoc w wyborze najlepszych modeli.

Komentarze

Dodaj komentarz