Elementy metalowe wykonane na zamówienie mogą być efektownym sposobem na wykończenie wnętrza.

Metaloplastyka to rodzaj rzemiosła skupionego na produkcji użytkowych i dekoracyjnych elementów z metalu. Elementy tworzone przez uzdolnionych rzemieślników pracujących z metalem mogą być wspaniałą ozdobą aranżacji. Co oferują zakłady metaloplastyczne? Jak dopasować ich produkty do wystroju wnętrza?

Techniki metaloplastyczne – co warto wiedzieć?

Produkowane są one na gorąco – wówczas stosuje się termin kowalstwa artystycznego, a także na zimno – mowa o ślusarstwie.

W ramach technik metaloplastycznych wyróżnia się także szereg metod, na przykład zaliczają się do nich kucie, wyginanie, skręcanie, prostowanie, wytłaczanie, grawerowanie, inkrustowanie.

Jakie zastosowanie ma metaloplastyka?

Współcześnie metaloplastyka ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w celu produkcji elementów użytkowych, jak i dekoracyjnych.

Elementy powstające technikami metaloplastycznymi mogą być używane zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach. Pozwalają one na uzyskanie efektownego wykończenia przestrzeni, ale także mogą mieć określone funkcje, na przykład zabezpieczającą.

We wnętrzach metaloplastyka ma bardzo szerokie zastosowanie – jest ona używana między innymi w celu wykończenia pomieszczeń jak klatki schodowe, korytarze, salony, sypialnie czy kuchnie.

Metaloplastyka – rodzaje elementów

Tworzone w zakładach metaloplastycznych elementy metalowe mogą przybierać różnorodne formy i tworzyć zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe komponenty.

Najczęściej we wnętrzach metaloplastyka stosowana jest w poniższych wariantach:

  • balustrady schodowe
  • drzwi
  • przegrody pomiędzy pomieszczeniami
  • zabezpieczenie kominków
  • meble metalowe
  • artykuły oświetleniowe
  • ramy obrazów i luster

Style metaloplastyki – tradycja i nowoczesność

Elementy tworzone w zakładach mogą mieć zarówno formę tradycyjną, jak i nowoczesną.

Aktualnie bardzo popularne są metalowe dekoracje w stylu loft, które nadają wnętrzom industrialny, przemysłowy klimat. Często wybierane są także stylowe elementy nawiązujące do aranżacji art deco, które mają geometryczne kształty i najczęściej wykończone są złotawymi lakierami.

Nadal bardzo popularne są elementy w tradycyjnym stylu, czyli efektowne ornamenty wykonane z metalu malowanego na czarno. Przyciągają uwagę misternym kompozycjami botanicznymi lub geometrycznymi nawiązującymi do dawnych pałacowych wnętrz.

Gdzie zamówić elementy metaloplastyczne do wnętrz?

Metaloplastyka znów cieszy się rosnącym zainteresowaniem, dlatego też w branży funkcjonuje coraz więcej firm, które mogą wykonać dla klientów efektowne kompozycje z metalu.

Gotowe elementy, między innym meble, ramy czy oświetlenie można kupić obecnie bezpośrednio u producentów, także przez internet. Z kolei balustrady schodowe, drzwi czy przegrody wykonuje się już a indywidualne zamówienie, dlatego konieczne jest pobranie wymiarów i uzgodnienie szczegółów dotyczących wyglądu konstrukcji z zakładem.

Wiele pomysłów na wykończenie wnętrza z użyciem stylowych elementów metaloplastycznych można znaleźć już teraz online.

 

Komentarze

Dodaj komentarz